Tüyleri Diken Diken Yapan Teknoloji

Teknoloji günlük hayatı kolaylaştırma yolunda olabildiğince ilerliyor. Çamaşırları çamaşır makinesi, bulaşıkları bulaşık makinesi yıkıyor. Paspas bile artık kendi suyunu sıkabiliyor. Ama artık bunlar teknoloji olarak çok demode. Şöyle diyelim: Akıllı evler bile artık bize o kadar da akıllı gelmiyor.” Aşağıdaki yazıyı okuyunca neden bunu dediğimiz konusunda bize hak vereceksiniz. 

Çoğumuzun hayretle takip edip bir yandan da ‘ Acaba yerimizi alacaklar mı?’ diye korktuğu “akıllı robotlar” bu listenin başını çekiyor. Onlara akıllı demek belki biraz basit kaçabilir. Bu robotlardan biri de hemşirelere yardımcı olsun diye üretilen Moxi. Akıllı robot Moxi, Dallas’taki Texas Health Presbyterian Hastanesi’nde kullanılmaya başlandı ve onun sosyal zekasıyla da diğer robot arkadaşlarına fark attığı söyleniyor.

Bir diğer çığır açan teknoloji ürünü ise 3 boyutlu yazıcılar. Çok yenilerde gelişim gösterse de ilk kullanımı 1984’e dayanıyor. 3 boyutlu çizimi bilgisayarınızda yapıp bu yazıcılarla çıkartıyorsunuz. Bir çok mesleğin eli kolu olma yolunda hızlı adımlarla da ilerliyor. Mesela kuyumcular bununla kusursuz takılar tasarlayabilir. Mimarlar tasarladıkları projeleri bu yazıcılarla 3 boyutlu hale getirebilirler. İlerleyen zamanlarda her evde bulunması demek; istenilen bibloların, dekorasyon ürünlerinin, kısacası bilgisayarlarda tasarlanan her şeyin kolayca yapılması demek. 

Bu teknoloji bir de fotoğrafla birleşti ve etrafta gerçeğine birebir uygun insan minyatürleri oluştu. Fotoğraf makineleriyle dolu bir odaya girip durmanız ve pozunuzu vermeniz yeterli. Artık sizin de küçük bir ikiziniz var. Kulağa oldukça hoş geliyor.

Bir diğer dikkat çeken teknolojik ürün çeviri yapan kulaklıklar. Her ne kadar biz İngilizceyi anlayıp anlatamasak (!) da bu kulaklıklar bayağı işe yarayacak gibi. Bu kulaklıklar yaklaşık 40 dilde tercüme yapabiliyor.

İnsanların ürperdiği diğer bir çılgınca gelişim ise sürücüsüz arabalar. Aktif olarak henüz kullanılmasa da insana bir korku filmi konusu hissi veriyor. Şaka bir yana şu anda geliştirilmekte olan bu teknoloji insanların hayal gücünün ucu bucağı konusunda sonsuzluğu vurguluyor. Bu araçlar nerelerde kullanılır, yerini aldıkları şoförler ne yapar bilemeyiz; ama insanın tüyleri ürpermiyor değil!

Yayım tarihi
Genel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir